AnasayfaSiyaset › 100 YIL ÖNCE, 100 YIL SONRA…

100 YIL ÖNCE, 100 YIL SONRA…

Yanyalı Hasan Tahsin Paşa ile Konyalı Şaban Hoca, aralarında ne kadar benzerlik var.

100 yıl önce attığı bir imza ile Selaniki Yunanlılara teslim eden Yanyalı Hasan Tahsin Paşa, teslim olan binlerce Türk askerinin açlıktan ölmesine de sebep olmuş, 100 yıl sonra Konyalı Şaban Hoca da attığı bir imza ile Rumeli de Türkçe eğitimini katlederek, Alanı egemenlerin insafına ve diline bırakmıştır.

Bu yıl Rumeliye elveda deyişimizin 100.yılı. Biz geçen yıldan bunu görüp bize ait eğitim yapılarıyla kendi dilimizi de akademik dil yaparak merhaba diyelim istedik, Türkçemizi tekrar Rumeliye taşıyalım dedik. Fırsat bu fırsat, dilimizi Akademik Lisan yapalım, kıta Avrupasına nüfuz edelim, Batıya gidelim istedik.

 

Bir Türk olarak buna yok diyebilecek bir insanın var olabileceğini düşünemedik, Bir akademisyenin Rumeli de milli üniversitelerimizin kendi müfredatlarıyla, kendi akademik kadroları ve milli benlikleriyle, kendi otoriteleriyle eğitim yapmalarından mutsuzluk duyacaklarını da göremedik.

100 yıl önce Yanyalı Hasan, 100 yıl sonra Konyalı Şaban.

Jandarma paşasından medet Selanik gitti, binlerce vatan evladı açlıktan telef oldu,

Hatır gönülle makam verilen hocadan sebep Kosova da Türkçe eğitim bitti, emek ve yıllar heder oldu.

Bu gün 2012 gelin bir rumeli gezisi yapalım.Her kalemizin olduğu ülkede İngilizce eğitim yapan bir Amerikan Üniversitesi kurulmuş. binlerce Balkan ve Rumeli çocuğunu okutuyor, veya yerinde devşiriyor. Çoğunun da yerel hükümetlerden aldığı bir diploma verme yetkisi Akreditasyonu yok, okyanus ötesindeki üniversitelerinden diploma veriyor. Burası rumeli balkan yani bizim eski coğrafyamız. Arnavut, Boşnak, Torbeş, Pomak aynı secdeye baş koyduğumuz insanlar Dillerinde binlerce Türkçe kelime var. Biraz gayret ve hedeflenmiş niyetle bu iklimde yapılacak çok iş, alınacak çok mesafe, çok kısa zamanda sağlanabilir di.

Ülkenin müteşebbislerinin duyduğu heyecanı ve tınılarını vede yayılma makamını bilmeyen 657 lerin elinde yılları heder etmek ne acı, ufukları genişletememek, anlaşılamamak, yapılması gerekenlerin yapılmadığını görüp yapanlarında tu kaka edilmesi bürokrasinin vaz geçemediği bir gelenek. Kaht-ı Rical(devlet adamı yetişmeyişi) bu olsa gerek..

25 bin Türk askeri, 26 bin Yunan askerine teslim oldu. açlıktan öldü, eyvah para etmiyor, keşke dövüşerek şehit olsalardı.

Kosova da 5 yıl önce Tayyip beye verilen ve onunda yapılmasını ODTÜ ye havale ettiği bir Üniversite arazimiz var, tabela dikilmemiş, çivi çakılmamış, projesi yapılmamış. Takpçisi var mı, yok…

2 yıl önce TOBB Priştina da üniversitesini kurmuş, sadece tabelası 17 bin euro, bir yıl sonra da sökmüş gitmiş. Kaç milyon euro milli servet ve emek vede itibar çöpe gitti, kim hesap verecek. yookK? Demokrasilerde hesap sorulur mu?. Ne ayıp…

2006 yılıydı sanıyorum Sn Putin ve Başbakanımız bir Türk, Rus üniversitesi kurulması gereğinden ve kararından bahsettiler, kim bu durumdan vazife çıkardı, hiiÇ?

Alman üniversitesini kurduk yer verdik, kadro verdik, bütçeden para verdik. Almanya da kuracağımız üniversite ne oldu, TıısS?

Beyler bırakın siz kanun yapmayı, daha koltuk sayınızdan ödün veremiyorsunuz, kanunu yüce meclis yapar, siz yapmanız gerekenleri yapın yeter.

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası