AnasayfaKoçaklama › ALARM, ALARM, ALARM

ALARM, ALARM, ALARM

18- 24 Mart yaşlılar haftası münasebeti ile İzmir Katip Çelebi Üniversitesi çok faydalandığım bir panel gerçekleştirmiş, eksik olmasın eski Bakan dostumuz Yüksel Yalova göndermiş

Öğreniyoruz ki; Türkiye, Dünyada en hızlı yaşlanan ikinci ülke.

Sorun büyük, çözecek beyinler küçük.

Diploma matbaası olmuş Üniversitelerin, burslarla, kurslarla okumuş akademisyenleriyle İBB’nin bir daire başkanlığına iş için müracaat eden 70 profesör sıfatlılarıyla mı bu işleri ve problemleri çözeceğiz? İbn-i Haldun sen çok büyük adammışsın, hakkını helal et, biz senin “Bu adamları siyasetten uzak tutun” sözünü anlamamışız. Bu allameleri hep bir şey zannetmiş siyasete sokmuşuz. Senin söylediğinin tersini yapmışız.

YÖK’teki koltuklarına tekrar oturabilmek uğruna takla atan ama kulis attırmak için torpil aradıkları adamın imzasını yok sayan ya da Tayyip beyin imzaladığı Lizbon’u bilmeyen ya da Meclisinin çıkardığı yasayı bilmeyen hukukçu kisveli profesörleriyle battal bir kurum olmuş kurulunun üyeleriyle mi bu büyük belayı savuşturacağız?

Beyler, Bayanlarda. Bela büyük, zaman dar, mesafe ise çok kısa.

Tükeniyoruz. Herkes kuşağını çözmeli, dağarcığındaki bilgiyi ortaya koymalı

Dünyada hızla yaşlanan 2. ülke olmuşuz.

Yok oluşa doğru frenin tutmayacağı, gaza yüklenmenin makastan kurtarmayacağı bir kerteye geldik. Çare ne?

Akıl sahiplerinin derdest edilip konunun tartışılması lazım. Tayyip bey 3 derken 5 e niye çıktı canhıraş feryadını şahit olduğu düğünlerde gelinden aldığı sözlerin arkasındaki gizli anlamları daha iyi anlıyoruz şimdi dile alınmayan gerçek bütün çıplaklığı ile karşımızda duruyor. Bu işi bürokrasiye bırakamayız, o armudun sapı, üzümün çöpü hesabını yaparken son önlem zamanlamamızı da heder eder. Bu gün ki kepazelik zaten onun eseri değil mi? niye zamanında ikaz etmez önlemler hazırlamazsın.

Evet beyler bayanlar nüfus lazım. Ya doğuracaksınız, ya doğuracaksınız, ya da yok olacağız.

Merakınızı gidereyim, bu konuyu çalışan bir üniversitemiz var mı diye araştırdım. Çalışan yok, vahim durumu anlayan, idrak eden, kavrayan yok. Bilim adamlarımız Tübitaktan fon apartma, santezden proje kotarma meşguliyetinde zaten çoğu tek çocuklu kendi boylarına hayırları yok.

Korkum o ki kısa vadeli çözüm, Suriye Türklerini görecekler. O insanlar bize orada lazım Demokrasiye geçilecek ve Bulgar’daki  1989 da ki hatayı yapmayalım.

Hindistan da ki Horasan bakiyesi Maturidi Hanefi Babür Türk kardeşlerimize zamanında biz urduca (ordu lisanı demek) öğretmişiz, şimdi özlemle Türkçeyi bekliyorlar. Uydumuzla, dizilerimizle ve üniversitelerimiz ve de sanatçılarımızla bu yok oluşa dur diyecek inisiyatiflerin önünü açmalıyız.

Bu yazıyı kaleme aldığım gün, ekrana düşen habere bakın “Hindistan Gazeteci ve Sivil Toplum temsilcileri heyeti” Türkiye ziyaret programı başlıyor. 23-29 Mart tarihleri arasında misafir heyet Ankara, Gaziantep ve İstanbul’da olacak.

Başbakanlık Kamu diplomasisi Koordinatörlüğünde bir dizi temaslarda bulunacak dost ve kardeş Hindistan halkının bize Kurtuluş Savaşımızda yaptığı kazanlarla altın yardımını unutmadık, Çanakkale’de saf değiştiren İngiliz’in oyununa geldiğini geçte olsa anlayan Hint Müslümanlarına da, Babüranlarına da, Hindularına da, Sihlerinede de hoş gelmişler diyoruz.

Bu tesadüflerle belki bir gelecek penceresinin açılmasına sebep olur

Ümid ediyoruz…

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası