AnasayfaÇevre › BUĞDAY

BUĞDAY

            Uzun zamandır yazmak istiyordum Buğday ve Su savaşlarına gebe bir dünyada yaşıyoruz neler yapmalıyız, ne önlemler almalıyız.

            Buğday dünya nüfusunun tamamının temel gıda maddesi, yani stratejik bir ürün.

            Geçen yıl Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi yurt dışında da davetlilerin olduğu küresel Isınma ve Türkiye konulu bir konferans tertip etmişti.

            Bu konferansta konuşan BM gıda bölümünde çalışan bir panelist, bizim de yetişmesi esnasında az su isteyen buğday türünden kullanmamız gerekliliğini anlatıyordu. Adamı adeta payladım. Atmosfere karbon salınımına siz devam edeceksiniz,  bizler yağmursuz ve susuz kalacağız ve de siz bizlere az su ihtiyacıyla büyüyebilen buğday tohumu satarak sömürüye devam edeceksiniz mealindeki konuşma duayen gazeteci ağabeyimiz Yalçın Bayer Beyefendinin araya girmesiyle tatlıya bağlandı.

            Fakat beynimiz; ülkemizin buğday açısından iklimsel geleceğinin hiçte iç açıcı olmadığı, çölün güneyden kuzeye doğru yayılma hızının çok olduğu, Konya Karapınar’ın SOS verdiği sesinde Ankara’dan duyulmadığı, çok düşen yeraltı suyunun ovada çöküntülere, obruklara neden olarak uyuyan beyleri uyandırmaya çalıştığını tekrarlıyor.

            Bir işadamı arkadaşımla birlikte Ukrayna’nın Karadeniz Sahilindeki Nikolayev Şehrinde, çorapsız toprağa bassan altı parmak çıkaracak verimli kara topraklarından büyük bir çiftlikte ekim yapma kararı aldık.

            Memleket sever bütün işadamı arkadaşlarıma tavsiyem Kırım, Ukrayna boş topraklarıyla Kazakistan ve Türkmenistan’da buğday ekimi yapsınlar.

            İşte Rusya bu yıl ihracatı yasakladı, fiyatlar ikiye üçe katlanacak…

            Her şeyi devlet denilen bürokrasi becerisinden beklemeyelim. Onların aklı ne et’e yetti, ne suya.

            İngiliz emperyal su şirketleri 2012 yılında İstanbul’un su ihtiyacını Bulgaristan’dan nasıl satarız diye hesap içinde hesap geliştiriyorlarken; biz avare kasnak misali lakırdıyoruz. Fuzuli gündemlerle oyalanıyoruz.

Buğday işimiz kötüye gidiyor…

 

 

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası