AnasayfaSiyaset › BÜROKRATLAR…

BÜROKRATLAR…

Bir maaş karşılığı büro hizmetinde bulunanlar. Demokrasilerde rejimin ve toprağın sahiplerine memurluk ederler. Çalma sistemlerde, sınıfsızlık sosyetesi altında kendilerine oyun sahası açar, güç merkezi ya da doğru tanımlama ile merkezin gücünü oluştururlar. Güçlerini sıfatlarından ve işgal ettikleri koltuklardan alırlar, maaşlarını ise garip milletten.

Memurinlik çoğunlukla bir aile geleneği olup, dışarıdan sisteme dahi müsaade etmez. Kapalı devre çalışır. Kol kırılır, yen içeride kalır. Büyük bir taassupları vardır, meslekleri adına. Ayıplarını zinhar dışarı vurmazlar. Makam için kıyasıya yarışırlar, ancak o makamın fuzuli’liğini  ve de oturanların açıklarını söylemezler. Siyasiler değişir, yüzler eskir, partiler kurulur, kapanır ama onlar hep oradadır, o masanın arkasında, o kasanın önünde oturmaktadır. Masasında kalemi kağıdı vardır, sağ çekmeceleri açık oda kapıları kapalıdır. Evet dediklerinde illaki sonraki kelimeleri Ama’dır.

Programlanmaları halktan gelen taleplere Hayır’da hayır vardır tarzındadır. Şimdi seçim zamanı CHP’den 240 AKP’den ve MHP’den Bin civarı Bürokrat aday var. Partilere ne yapacak , Demokrat alana yeni siyasete ne kadar, ne özellikte Bürokratı dahil edecek.

Bayar’ın, Menderes’in Demokrat Partisinin tüzüğündeki bir maddeyi hatırlatırım. “Parti genel idare kurulu lüzumu halde en fazla altı müsteşarı milletvekilliği seçimine davet edebilir”. Onlar da zaten belidir. Dışişleri, Maliye, Savunma, Sağlık ve Eğitim, bu kadar. Şimdi demezler mi : EDEP YA HU?…

Belediye daire başkan yardımcısı, bilmem nere kaymakamı falan yerin Genel Müdürü, filan vali, pes ki ne pes…Dün bunlar siyaset adamlarını tenkit ediyorlardı, bugünse adaylar. Mesele seçilmek değil zaten, aidiyet sergilemek, seçimden sonra göreve iade edilirken eh yandaş elbette ki layık olmadığı birkaç basamak üst görevde değerlendirilecek.

Bu işler devlet işleridir, bu kadar ucuzlatılmamalıydı. Kıyamet alametlerinden birisi de liyakatsiz insanların koltuk işgalleridir. Seçim kanunu gözden geçirilmeli tekrar, bürokrasiye devlete dönüş, “bu işin suyunu çıkardılar” engellenmeli, gerçekten aday olanlarla, makam yükseltme aracı olarak kullanan ve sistemi tıkayan kurnazlar engellenmelidir. Siyasetin çıtasını bu kadar indirmemeli, ucuzlatmamalıydı AKP. Bunun faturası hem Bürokratik alana hem de Demokrasi alanına pahalı ödettirilir.

Çal, çarp, ye iç sonra meclis ver,  dokunulmazlık,  mürü zaman, dosya düştü, hukuk düşecek, af, beraat. Yapanın yanına kar kalacağı sistem , yaşasın Cumhurriyet.

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası