AnasayfaSiyaset › CHP ve ESKİ COĞRAFYA

CHP ve ESKİ COĞRAFYA

Hakikat insanı şaşırtıyor, CHP’nin eski yöneticileri bizim misakı milli (neresi olduğunu da tam bildiklerini sanmıyorum) dışında Türklükle pek alakamız yok, derlerdi.

Kurucularının ABD’li general Mc. Artur’a verdiği söylevi ya bilmezlerdi, ya da görmezlerdi. Gazi Mustafa Kemal, ABD’li generale “Allah bana ömür verir, sıhhat verirse Musul, Kerkük’ü, Hatay’ı, Kıbrıs ve Adaları alacağım, Batı Trakya ile doğduğum yer Selanik’i de Türkiye hudutlarına katacağım “ demiş, yetmemiş Hatay’ın ilhakını tamamladıktan sonra İsmet Paşaya şartlar oluştuğunda buraların alınması vasiyetinde de bulunmuştu, Bülent Ecevit son röportajlarından birinde böyle bir vasiyetin var olduğunu beyan ederek kayıtlara iyi ki geçirdi.Benim bakış açımda sözde değil özde Atatürkçülük yapan iki liderimiz var, ikisine de rahmet ola. Birisi Ecevit diğeri Erbakan hoca fırsatlar oluştu ve Kıbrıs’ı aldılar.
Biz 12 Adalara Turist gönderme faslındayız, onlarsa bizdekilerde 2 öğrenciye okul açma derdinde, peki Batı Trakya’daki Türk okul ve ibadethaneleri, cevap yok.

CHP yöneticilerini gerçekten kutluyorum vizyon koyuyorlar, misyon üstleniyorlar. Ana muhalefet partisi devlet protokolündeki yerini dolduruyor. Hükümetin açıklarını kapatmak, kırdıklarını toplamak, sarmak, sarmalamak elbette ki onun görevi.

Bağdat’ta, Kahire’de doğru ilişkiler ve işler yaptılar yürekten kutluyorum.

Batı Trakya ve Rumeli’nin ihmal edildiğini, Kırım’ın unutulduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum.

Gezdikçe işgüzar bürokrasinin marifetlerini, kaş yapayım derken göz çıkarma marifetlerini yerinde görüp Meclise taşıyabileceklerdir.

Bölgeyi hesaba katmadan salt Türkiye’de yapılacak Alevi açılımının, Türkmen kardeşlerimize de Azeri ve Acem biraderlerimizi de kapsayacak büyük bir aydınlatıcı mercek altında ortak özellikler üzerine inşa edilmesinde fayda vardır ve bunu ancak CHP yaparsa bu barış sağlanır diyenlerdenim.

Demokrasi şehitlerimiz rahmetli Menderes, Zorlu ve Polatkan’ın kabri başında Fatiha okuyup, ziyaret inceliğinde bulunan CHP durmamalı 60 öncesindeki fay kırıklarını da onarmalıdır. Zonguldak ilimizin Ereğli ilçesinin Karakavuz köyü barış çubuğunu 15 yıldır tüttürüyor, camisiyle, cem evini aynı binada çözmüş. Ayrışmamış bütünlüğünü korumuş.

Gerçek şu ki; Mustafa Kemal gibi radikal bir düşünce hangi yasakları; hangi gerçeklerle, hangilerini geçici palyatif tedbirlerle, hangisini mündemiç (ileride kullanılmak üzere) yasak kılmış.

İstanbul üniversitesini de kapatmış, Mason localarını da, Bektaşi tekkelerini de.

İkisi faaliyette, birisi yer altında, doğruyu da bulamıyoruz?.

Herkes tekkesini açmış, açın Bektaşi tekkelerini Hacı Bektaşi Veli’nin nefesiyle, nefeslenelim. Bereketiyle, bereketlenelim.

Kimmiş Hacı Bektaş öğrenelim, kimmiş Bektaşi bilelim.
Geçmişe fener tutup, geleceği aydınlık yaşayalım.

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası