AnasayfaSiyaset › DERS ÇIKAR SELO

DERS ÇIKAR SELO

Japonya hariç dünyanın tüm devletleri, günümüzden tam 100 yıl önce bize harp ilan ettiler “ Düveli Muazzama “ denilen o muazzam devletler 7 tane idiler; kendi gemileri ile silahlandırdıkları Yunan askerlerini, polis gücü olarak görev yapmak üzere İzmir’e çıkarırlar. Niyet de belliydi, akıbette.

Bütün dünya arkalarındaydı. 18 Temmuz 1922 de İzmir’in Yunan valisi Stergiyadis İYONYA Devletini ilan etti. Otonomi ya da özerklik falan değil tamamen bağımsız bir devlet ilan etti. Hani pay çıkarasın diye söylüyorum, Selo.

Ne olduğunu 1930 da Ankara’ya gelen Venizelos’tan dinliyoruz. “ Fransızlar ve İngilizler beni kandırdılar ne söz verdikleri parayı, ne de silahları verdiler.”
Sonuç 9 Eylül 1922 de nasıl kaçacaklarını bilemediler, onların kaçacak bir yerleri vardı, sorarım ya sizin? Onlarda Küçük Asya savunma örgütü adlı bir çete oluşturmuşlardı, çok da zulüm yapmışlardı Müslüman Türk ahaliye de Rum ailelere de; sende, arkanızdakiler de, üstünüzdekiler de, tepenizdekiler de Yunan’ın Ege bölgesi Rumlarına ettiğini, Güneydoğu insanımıza ziyadesiyle etmektesiniz. Nasıl bir benzerlik, yüzyıl önce Yunan, yüzyıl sonra Sen, pes yahu.

Kayseri’de önemli bir sahiplenme sözü vardır.
“ Bizim Bağın Tosbağası”
Bu lafı kulak küpesi edin, bu bağdan başka gidecek yerin yok, izi den, çizi den çıkma benden sana akıl olsun özür dile, tövbe et otur siyasetini zenginleştir.
Seni dağdan indirenler, ova da siyaset yapsın diyenlerle aynı meclistesin, bütün siyasilere danışmanlık yaparak, kafaları karışmış bu arkadaşların iğdiş olmuş öğretisiyle buraya kadar, buradan sonra ne olacağını onlar da bilmiyorlar ki, sana sufle etsinler. Olsan olsan Siviş olursun. Hatırdan çıkarılmaması gereken en önemli konu da “İCBARCI”lık mevcut Anayasamız ve Ceza Kanunumuz (Partisi kapatılmış kadroları asılmış bir siyaset adamı olarak yazıyorum) karşı olmama rağmen parti kapatma davası açmayanların suçluluğu hakkındadır. İşlediğiniz suç sıradan bir suç değildir, kesinlikle cezasızda kalmayacaktır. Uluslar arası baskılarla ne olur bilmem, ama bunları yapmayanlarda suça yardım yataklık etmiş olurlar ve hıyaneti vataniye ile yargılanırlar.

Sen Rusya’ya ne söylediysen bil ki akşamı olmadan Ankara’ya bildirmişlerdir.
Sana bir anekdot; Özal rahmetli Arabistan Kralı Fahd’tı zannediyorum, ikili bazı ticari ve mali kararlar almamızın iki ülkenin de ortak menfaatine olacağını söylediğinde, kralın cevabı
“ Dostlarımız bizi test etmek için mi bu teklifi sizinle yapıyorlar” mealinde bir cevaptı.
Tarihte biz Ruslar ile hem didişmiş hem sevişmişizdir. Hayırları da vardır, şerleri de.
Bu günlerde geçer, olanlar unutulur, ama sen, sen ol hangi bağın Tosbağası olduğunu unutma, aralara girme ezilmeyesin, bağlıkta herkes kendi Tosbağasını tanır, sınırı aşanı alır geri koyarlar.
Benden söylemesi aşma haddini, imanın şartındandır…

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası