AnasayfaEğitim › Dershaneler & Eğitim

Dershaneler & Eğitim

Eskiden ticaret odalarında kumaş satan ve diken terzilere ” Tüccar Terzi ” denirdi, sonraları bu sınıf konfeksiyoncular olarak anılmaya başlandı.

Tüccar öğretmenlerimizce başlatılan dershanecilik sektörü önce özel okullara sonra da Vakıf üniversiteleri silsilesi ile devlet koruması altında; halkın istikbal olarak gördüğü evlatlarını, güya eğitiyormuş, yetiştiriyormuş gibi gözüken peyke, asalak kuruluşlara dönüştü.

Devlet korumasında dedik; izini, ruhsatı, lisansı devlet verir ve sözde denetler fakat hiçbir zaman narh koymaz, kaliteyi sorgulamaz aradığı ve baktığı hep şekil şartlarıdır. İzni verenle, alan arasında her zaman bir konsensüs vardır ve ütülen, örselenen, istikbali karartılan halktır. Tevhidi Tedrisat bütün bu dayatma eğitim modelimizin kaynağıdır, Altmış sene milli eğitimin içinde koltuk işgal eden ecnebi bu düzenin kontrolörüdür, Fulbright burslarıyla yetiştirilenler bu zincirin gelecek halkalarıdır. Ne diyordu Senatör Fulbright ” Bu burslarla, bu programda yetiştirdiğimiz adamlar, gemilerden,  deniz altılarımızdan daha çok işe yarar ”

ARİF YETİŞTİRMEYEN MARİF SİSTEMİMİZ.

Japonya 1960′da uyandı ve kendisine 1945′de dayatılan eğitim modelinden çıktı, bütün okumuşlarını ” Japon Maneviyat Eğitim ” kursuna aldı, sertifika verdi ve tekrar eski görevlerine atadı ve böylece bugünkü Japonya oldu; kurtuldu. Güney Kore, Almanya’da öyle.

Okullarımız ” Meşguliyetle tedavi ” faslında, çocuklarımızın deli, dolu zamanlarında okullarda tutularak disipline edilmesini sağlıyor, ne öğretiyoruz, ne öğreniyorlar sorgulamalıyız diye kerelerce yazdık.

Obskürantizm ” Karanlıkçılık. Bilmesinlercilik ” Cemil Meriç’i defalarca andık. Sn Başbakan bir şeyler yapmak istiyor ama yeri dar, yoruldu, yeni dar; bu önemli sorunu nasıl aşacak, bekleyip, göreceğiz.

Dershanecilik; aslında devletin bir özrüdür; Ben iyi eğitim veremiyorum, böyle de bir kapı açtım buyurun isteyen buradan girsin tarzında bir hatasının kamuflajıdır.

Zeki değil; kurnaz beyinlerce istismar edilen bir kapıdır, tüccar öğretmenlerimiz, iyi bildikleri mevzuat mezarlığında hem bildiklerini okuyor, hem de okutuyorlar, her biri büyük dershane grupları oluşturdu, milletin paralarıyla finansmanlar temin edildi, vakıf kisvesiyle kavramda tahrip edilerek garabet üniversiteler oluştu.

İDEOLOJİK EĞİTİMİN SONU;

Şimdi kavga var; 12 Eylül ürünü dünyanın yok diye kabul ettiği YÖK, üniversite girişine baraj koyunca birikim olmuştu, birikimin etrafına talep oluşunca dershaneler arz edildi. Bunlar eski yönetimin yasakçı zihniyetin ürünüydü cemaatler ile müesses nizam bu işi yıllarca böyle götürdü, bu da bir konsensüstü. Beslendiler, büyüdüler, iktidar değişti YÖK ele geçirildi onlarca vakıf üniversitesi kuruldu, bakın ya dershaneci, ya cemaatçidirler ya da rantiyeci.

Sözde vakıf üniversite sayımız 68 olmuş, hoca nereden buluyorlar, devlet üniversitelerini sabote ediyorlar.

Aslında şimdi üniversiteler kontenjan dolduramıyor, mutasyon tamamlandı. Dershaneciler, Vakıf maskeli üniversiteci oldu, tüccar öğretmenler saygın vakıf başkanlarına dönüştü. Aslında dershane ihtiyacı da ortadan kalktı.

BAKANLIĞIN ÖNÜNDEKİ MİLLİ, ALDATMACADIR.

Milli Müfredat yapalım, Köy enstitüleri tecrübemizi bir şekilde yaşatalım. Cami ile üniversiteyi barıştıralım. Kayıp yıllarımızı kazanmak için, sürdürülebilir kalkınma için eğitim seferberliği planlayalım, peşine Oscar da gelir, Olimpiyat madalyaları da gelir, Nobel’de gelir. Vermezler ya biz kendimiz biziz diyenlerle imece yapar gene yaparız.

Yakın geçmişe bakalım.

Özal; bu ülkenin kumarbazlarına 5 yıldızlı oteller yaptırdı ülkenin turizm gelirini arttırdı.

Çiller; Demirel, tefecilere, ahlaken merdud kişilere bankacılık lisansları verdi, hazineyi soydurttu.

AKP iktidarında hemen, hemen bütün dershaneci tüccar öğretmenler üniversite kurdu, Bey oldu.  Hiç sesleri çıkıyor mu??? Peki ya YÖK’ün içindekiler, hiç ses veriyor mu??

Yalan mı?.

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası