AnasayfaDemokrat Parti (1946) › DYP ve Anavatan DP ile seçime nasıl girebilir

DYP ve Anavatan DP ile seçime nasıl girebilir

 

 adsiz4

 

18 NİSAN 2007

Yalçın BAYER

 

DYP ve Anavatan, DP üzerinden nasıl işbirliği yapabilirler.

Bunun bir formülü de şudur:Önce Demokrat Parti’yi (DP) ele almak gerekiyor. Melih Gökçek, 2002 öncesinde DP’yi bir dönem ele geçirmesine karşın, ANAP Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Kocabıyık ve Yalçın Koçak hiçbir karşılık istemeden Erkan Mumcu döneminde ANAP’ye iltihak ettiler. Nitekim, Kocabıyık halan Anavatan MYK üyesi…

Yani DP şu anda Anavatan Partisi’nin ‘içinde’. Ancak DP’nin örgütlenme açısından genel seçimlere katılma hakkı bulunuyor. (Bir parti iki kez seçime girmezse kapanmış sayılıyor. DP, 1960′da kapatıldıktan sonra 1980 sonrasında yeniden kurulmuş; 1999 seçimlerine de katılmıştı.)

Eğer DYP-Anavatan arasında bir birliktelik söz konusu olursa DP’nin açılmasına Anavatan Büyük Kongresi’nin karar vermesi gerekiyor. Bundan sonraki süreç şöyle işleyebilir:

DP’nin açılmasına karar verildiğinde, DYP ve Anavatan ‘hükmi şahsiyetleri’ saklı kalmak üzere partinin başına bir ‘lider’ atarlar. Bu formülün işletilmesinde en büyük sorun genel başkanlığa kimin getirileceğidir. Bu dışardan biri başkan olabilir ve milletvekili seçimine girmez. Genel seçime iki parti DP’nin şemsiyesi altında AKP’ye karşı blok olarak ortak liste ile girer.Konuştuğumuz eski bir siyasetçiye soruyoruz:

- Bunun kime faydası olur?

- AKP’ye tabii... Bir anlamda AKP’yi zedeleyebilecek, MHP ve CHP’nin önünü keserler. Bana göre, esas amaç bu iki partiyi engellemektir.- Bu proje için iki parti yeter mi?

- Saadet’siz olmaz... Ama onun için Erbakan’ın onayı önemli.

- Bu ‘birliktelik’ kimin ürünü olabilir?- ‘Okyanus ötesi tezgah’ yorumlarına dikkat edin. Dolayısıyla bir ‘milli aksiyon’ değildir. Bunun milli refleksinin olması gerekir.

- Ağar ve Mumcu’dan ‘evet’ çıkar mı?

- ‘Na-yır’ çıkar. Hayır der gözüküp ‘evet’ diyebilirler. Onun için Erkan Mumcu, “Bu meseleyi oldu-bittiye getirmenin anlamı yok’ diyor. Dediği ‘güçlü dal’, DP’dir onlar için. DYP ve Anavatan şimdi birbirlerine üstünlük sağlamak için el-ense çekeceklerdir bir süre daha.

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası