AnasayfaMeselelerimizFilistin Meselesi › Filistin Vesikası

Filistin Vesikası

2 Ocak 2009

Atatürk: Filistin’e el sürülemez

GEÇEN GÜN BOSNA: ‘‘ Avrupa’nın Ortası ’’


DÜN AFGANİSTAN: ‘‘Asya’nın Ortası ’’
BUGÜN GAZZE: ‘‘Ortadoğu’nun Ortası’’
YARIN: ‘‘Neyin, Nerenin, Ortası???”

Kıymetli Gençlerimiz, İstikbalimiz ;

Sorum size, Birilerinin kalıplaştırdığı dondurduğu, birilerinin hiç yanına yanaşmadığı tanımak tenezzülü dahi göstermediği bir Türk evladı. Anadolu insanıyla birlikte dünyanın başaramaz dediği bir destanı kanlarıyla can pahasına yazdılar. Biz şimdi seveni de sevmeyeni de onların sayesinde yaşam alanımızda yaylanıyoruz. Kıymet, kadir bilmeden nankörce hoyratça o tarihten haykırıyor Haziran 1937’ den bugün ne yapmamızı öğütlüyor, duyan yok işiten yok sağır olduk ne.. Bir söylevin bir pasajından anlayana on beş politika dersi çıkar, anlamayana sözümüz yok, anlamak isteyene hiç yok.

İşte gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Filistin’le ilgili söylevi;

“Bombay Cronicle 27.07.1937 münteşir”

ATATÜRK`ÜN FİLİSTİNLE İLGİLİ MECLİS KONUŞMASI:

FİLİSTİN`E EL SÜRÜLEMEZ
KEMAL PAŞA AVRUPA`YA İHTAR EDİYOR.
TÜRKLER MUKADDES TOPRAKLARDA YABANCI HAKİMİYETİNE TAHAMMÜL ETMİYECEKLERDİR.

Türkçe hakimiyeti milliye gazetesi Kemal Atatürk`ün Türkiye Millet Meclisinde irad etmiş olduğu bir nutuktan bahsediyor. Aşağıdaki satırlar bu nutkun Filistine taalluk eden kısmından alınmıştır.
“Arapların Avrupa siyasetine nüfuz edemeyip bu sözde istiklal kelimesine inandıkları ve bu uğurda Arap memleketlerini Avrupa emperyalizmine esir kıldıkları çok şayanı teessüftür.”

Kemal Atatürk`ün, Filistinin, Arabistan da vuku bulacak harekatın merkezini teşkil ettiği takdirde bura Araplarına yapılacak her hangi bir fenalığa Türklerin de tahammül edemeyeceğini söylemektedir.

“Arapların arasında mevcut olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez. Biz vakıa bir kaç sene Araplardan uzak kaldık. Fakat şimdi kendimize kafi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyet’in mukaddes yerlerini Musevilerin ve Hristiyanların nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Binanaleyh şunu söylemek istiyoruz ki buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyete lakayt olmakla ittiham edildik.

Fakat bu ittihamlara rağmen Peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hakimiyetinde kalmasını temin için hemen bu gün kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin, Selahaddin`in idaresi altında, uğrunda hrıstiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hakimiyet ve nüfuzunun tahtında bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar bu gün, Allah`ın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam aleminin ayaklanıp icraata geçeceğinden şüphemiz yoktur.

Seni bana yeterince tanıtamayan istismarcılar utansın!

Y.K

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası