AnasayfaÇevre › Gökten üç işaret geldi, anlayana…

Gökten üç işaret geldi, anlayana…

Bu hafta oluşan iki tabiat hadisesi bizlere çok ciddi ikaz ve işaret aslında. Marmara bizim iç denizimizdir. Tsunamisi ve hortumu olmaz diye biliyoruz. Tuzla’da hortum geçtiği yeri yerle bir etti. Haziran ayında yağan yağmurlar ve bilhassa cumartesi günü Trakya’da adeta bardaktan değil, güğümden boşalırcasına yağan yağmur ve ekinleri mahfeden yumruk büyüklüğündeki dolu, ciddi iklim değişikliğinin bence son habercileriydi.

Yağan yağmur; rejimi açısından Muson yağmurlarına benziyordu. Muson yağmurları Ekvator kuşağı ülkelerde olur, bilgimiz böyle hem hortum, hem Muson yağmuruna benzeyen yağışlar, hala anlamadıysak!!. Dört sene önce Halkalı gümrüğünde devrilen Tır’dan uçan, kaçan papağanlar çevredeki tek yeşil orman olan Florya Atatürk ormanına sığınırlar, orayı sahiplenirler ve orada ürerler, İstanbul’da şimdi bölgenin her yerinde varlar. Biz onların İstanbul iklimine uyum sağladıklarını zannediyorduk, Oysaki hortum, dolu, yağmur ve papağanlar Ekvator şartlarının bize doğru yaklaştığı habercileri, bundan da ders almazsak oluşacak sellerde daha çok telefat veririz.

Şehrin bütün yağmur suyu taşıyıcı sistemlerinin kesitleri değiştirilmeli. Giydirme dış cephelerden kaçınılmalı, pencere alanları azaltılmalı, çatılarda ısıyı absorbe (emici) edici elemanlar kullanılmalı, şehrin üzerinde ısı kalkanı oluşmasına ve dengesiz nem yoğuşmasına mani olunmalıdır. Kule yapılarla rüzgar kesilmemelidir. Olası depreme karşı İstanbul’un kulelerinin adedinin 10 misli derin kuyular açılmalı, depremin gaz, enerji boşaltması ve blast tesirinin azaltılması sağlanmalıdır. Bu kuyular 5 bin dolar metrekareden gökdelen satan, rantiyeci müteahhitlere fonlatılmalıdır.

BİR DE HUKUK KAOSU..

Nüfus artış hızımızda da eyvah dedik, fark ettik ama iş işten geçti.
Medeni Kanın elbette ki nikâhlı eşi koruyacak, korumasına da. Evlilik bir nevi ortaklık değil mi? Peki Ticaret kanununda tescillenmiş kötü niyetli ortak olması halinde Hâkim ortaklığı sonlandırabiliyor da; iş evlilik meselesine gelince nikahlı eşin çocuğu olmamış, adam gizli bir evlilik daha yapmış iki de evladı var yaşları olmuş 25-26; nikahlı eş, analarına dava açıyor. Yarınımız olan çocuklar mağdur ve sıkıntılı ve Cumhuriyeti biz bunlara bırakacağız, sebep kötü niyetli bir eş, kendisi doğurmadığı gibi, doğuranın da burnundan getirmek hasetliği ile davranan koruyucu kanunu kalkan ve intikam aracı olarak kullanan kötü niyetli ortak. Kiracı ve ev sahibi davalarında Yargıtay üyeleri mal sahibi olunca sıkıntıları anlayıp ev sahiplerinin de hakları olduğu cihetinde kanunlar hazırladılar. Şimdi Hâkimlerimizin çok eşliliğini mi bekleyeceğiz, Nikâh elbette korunmalı ama Devlet ve Nüfus da var olmalı. Neslin bekası ve Devletin bekası göz ardı edilmeden hukuk sorumluluğunu yerine getirmelidir.

Biçare insanlarımızın derdine bir çare olunmalı, Kim bilir, belki birkaç mebusumuza da, bürokratımıza da hayrınız dokunur.

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası