AnasayfaSiyaset › Harbiye – Mülkiye – Maliye

Harbiye – Mülkiye – Maliye

 

1. “Türk demek; Türkçe düşünmek, Türkçe konuşmak ve Türkçe yaşamaktır. Ne mutlu Türk’üm diyene.” (Mustafa Kemâl Atatürk)

2. “Efendiler, Kıbrıs’a çok dikkat ediniz!..Kıbrıs düşmanın elinde bulunduğu sürece bu bölgenin ikmal yolları tıkanmıştır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir” (Mustafa Kemal Atatürk)
3. “Allah nasip eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük, Kıbrıs ve adaları geri alacağım. Selanik de dâhil, Batı Trakya’yı Türkiye hudutları içine katacağım”  (Atatürk, 1933 Amerikalı General Mc. Arthur ile yaptığı görüşmede söyledikleri) 

            1961 yılında Ankara’dan İstanbul’a getirilen devrik siyasilere İstanbul Havaalanı’nda karşılama komitesi kuran, Tekme – Tokat – Sille geçidi tertipçilerinin nesli bu Ağustos’ta tükeniyor.

            Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları, bugün ihtisas yapıyor, doktora yapıyor, tez hazırlıyor üniversitelerimizde profesörlük, doçentlik yapıyor. Şükür bu günleri gösterenlere…

            Harbiye’den Cumhurbaşkanı olmak için çıkarlardı. Olamayınca kazan devirmeyi hak sayarlardı. Şimdi milli menfaatlerde vizyon koyabiliyorlar. Sınırlar ötesi akıl salınımları üretebiliyorlar.

            Sıkıntımız Harp okullarımızda harp elemanı olarak yetiştirdiğimiz evlatlarımıza, hedef koyamamak Savunma amaçlı ve konseptli bakanlığın memuru olarak çalıştırmak…

            Diğer bir tarifle hücum futbolcularını, müdafaada kullanmak, Maça yenik başlamak değil mi?

            Harbiye’de 1283 okununca burada … Evet burada o ruh yaşıyorsa, Gaza etmeden emekli olanlara hesap sormamız gerekmez midir?

            1283’ün vasiyetlerini yerine getirmek adına ne yaptık, neler yaptık? Vazifemiz onu aşmaktı, bırakın aşmayı çeyreği kadar olamadık. Atatürk gibi olmak varken Atatürkçülük gibi şekilciliğe soyunduk.

Kalıpçı, gardıropçu bir nesil olduk… (Kim bilir belki de birileri böyle olmamızı istiyorlardı)

            Dış işleri Bakanlığımız konseptini yeniliyor. Bizce gerçek bir Açılım işte budur. Keşke istediği gibi değişimi başarabilse, statükoya boğulmasa çok da faydalı olacağına inancımız vardır.

            TSK’da ağır, hantal Klasik sayısal çoğunluktan etkin, müessir bölgesel güç haline dönüşümü başarmalıdır.

            Elinde bunu yapabilecek çok sayıda kurmayı ve bilim adamı vardır. Kaynağı da gayet müsaittir.

            Çin Genel Kurmay II. Başkanının şu sözü çok manidardır: Biz Çin Ordusu olarak 2025 yılına kadar yalnızca, Çin Ekonomisini düşünüyoruz. Ülkemizin dünya üzerinden temin edeceği hammaddeyi, kaynakları ve ülkeleri düşünüyor bunların stratejilerini geliştiriyoruz, pazarlarımızı büyütmenin çarelerini araştırıyoruz.

 

 

Sosyoloji ilmi, İktidarın iki noktada çıktığına ittifak ediyor:

1.       Askeri darbeler sonrası

2.       Sosyal patlamalar arifesi

Birinciyi en az üç sefer biz yaşadık, 60’a Reaksiyon Adalet Partisi iktidarı 80’e karşı Anavatan iktidarı, 28 Şubat’a karşı AKP İktidarı… İlim doğru söylemiş. Herkes Replik’ini (ezberini) okumuş, oynamış ders alalım, kendimizi kullandırmayalım. (Kullananlar aydıysa, kullanılacak olanları aydırsın)

            İnsanlarımız çocuklarını terk ediyor, Böbreklerini satıyor, Şirketler kapanıyor, İşsizlik en yüksek oranda icra sayıları atıyor, fabrika sayıları azalıyor.

Necip millet iane ekonomisine düçar edilmiş, el açar hale getirilmiş, atalete sevk edilmiş. Bizden bir şey olmaz psikozuna sokulmuş!

Gene İMF kapısındayız. İktisatçı olduğunu söyleyen bir Başbakanımız var, borç GSMH’yı geçti. Cumhuriyetin tüm hükümetlerinden fazla borçlandı ve Türkiye’nin siyasi Kriz notu, İran’ın notundan berbat, yani yüksek faizle sömürülerek borçlanıyoruz. Borçlanmıyoruz. Borcu, borçla ödüyoruz, borç sarmalında batıyoruz.

Neumark Hoca’nın öğrencileri neredesiniz?

            Maazallah 2. Şık kapıda gözüküyor.

            Aklın sustuğu, Akil adamların konuşmadığı zamanı yaşıyor gibiyiz.

   Yalçın KOÇAK

    13 Ocak 2010

 

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası