AnasayfaSiyaset › Heybeli Ada

Heybeli Ada

            Bize bu vatanı bırakanlar gerçekten özel adamlardı. Bazı devlet meselelerinin içine girdiğinizde bu samimi itirafı ister istemez size yaptırıyorlar. İnce işçilik veya tarihsel perspektiften hassas ayar konularındaki bilgilerine ve geleceğe yönelik bilgeliklerine saygı duymak, şapka çıkarmak mecburiyetinde kalıyorsunuz.

            Lozan’da Fener Patrikhanesi konuşulmaktadır. Türkiye dışına çıkarılması kesindir. Fransız Murahhası İnönü’den rica eder; ricası değil, ifade önemlidir. İnönü’nün iknasında, ifade aynen şöyledir:

            “-Hilafetten bile eski bir müessesedir”. Evet patrikhane bu ifade ile İstanbul’da kalmıştır. İngiliz Lozan’ı niçin geç imza etti?… Hain Naum’un hatıratı, Fransız; Patrikhanenin kalmasına memur edilmişken, İngiliz Hilafetin halline, halifenin tehcirine memur oluyor.

            Fakat zeki insanlar; Hilafeti kaldırmıyor, Halifeyi hâl ediyor, Hilafeti “TBMM’nin Şahs-ı Manevisinde Mündemiç” kılıyor. Geleceğin Teoloji savaşları olacağını, medeniyetler çatışmasını görüyor o bilge adamlar. Fener Patrikhanesi’ni niye İstanbul Valisine değil de Fatih Kaymakamına bağlıyorlar. Burada bir soru değil, onlarca soru düşünmeliyiz. Bu soruları düşünürsek çözümün de içerisinde olduğunu göreceğiz.

            Durup dururken Türk-Ortodoks Kilisesini niçin kuruyorlar hiç düşündünüz mü, o kilisenin sözcüsü bugün niye Silivri’de.

            Heybeli Ada Ruhban Okulu niye, niçin gündemde?

            Ortodoks din adamını Türkiye yetiştirmelidir. O rahipler ancak Anadolu’nun buğdayı ile beslenip, büyüyebilirler. İstanbul’un manevi iklimiyle nefeslenebilirler. İnisiyatif kullanmalıyız. Rus coğrafyası bizim gelecek ticari alanımız. Anglikan, Luteran ve Katoliklerin bize bakışı belli, geleceğin Ortodoks dünyası büyümektedir. Bu konuyu Yunan’a bırakamayız.

            İnsanoğlu’nun maddi âlem midesine, gözüne hitap etse de ille de mana eninde sonunda aidiyet olarak aranmaktadır.

            Bakın ve biliniz Hollandalı Cizvit neler yapıyor. Sizin mahallede Salyangoz satmak için ne herzeler yiyor, ne dümenler çeviriyor…

            1. Hollanda – Utreckt Üniversitesi, Katolik fakültesi bölümüne bağlı İslamoloji bölümü açtı.

            2. İNHOLLAND Üniversitesi bünyesinde de bir İslamoloji bölümü açıldı.

            3. FREİ Üniversitesi de İslamoloji bölümü faaliyete geçirdi.

            Yani diyor ki, benim üniversitelerimin din bölümünün altında sizin dininize adam yetiştireceğim.

            Ya da Avrupaloji diye yeni bir bilim dalı açtılar İslamoloji ile birlikte bakıldığında önce Avrupa’ya Anadolu’dan din adamı almayacaklar, sonra da gelecekteki imam-hatip kısırganlığına Batıdan din adamı ve hoca ihraç edecekler.

            Olmaz, olmaz demeyin. Istırancaların Bulgar tarafında su kaynaklarını tespit edip toplayan       Thames-Water mühendisleri topladıkları bu suyu Bulgaristan’a satamayacaklarını çok iyi biliyorlar.             2012’de hedef İstanbul’a satmak. İstanbul’un suyu bile Avrupa’dan gelecekse şayet, 10-20 yıl sonra din adamı niye oradan gelmesin?

            Yüzyıllarca Ortodoks Din Adamlarını yetiştirmişiz. Gagavuz Rahiplerin çokluğundan belli değil mi tarihte?

            İşte medeni Hollandalının tavrı ve bizim yüzlerce yıllık emeğimiz, paylaştığımız ekmeğimiz, zayıfladığımızda hortlayan ihanetler vs. vs. ama yine de biz eğitmeliyiz, yetiştirmeliyiz. Biz bize yakışanı yapmalıyız. Ama biz yapmalıyız.

           

25.06.2010

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası