AnasayfaKoçaklama › İKİ YAKA – BİR KAFA

İKİ YAKA – BİR KAFA

Birinci Seyrü Sefain anlaşmasını; iki devlette çok iştahlı imzaladıkları Lozandan 7 sene sonra 1930 da Venizelosun ifadeleriyle isteyerek (Bana göre gene İngiliz baskısıyla bir kez daha cebren) imzaladılar. Yaklaşık, bilinen 20 bin Yunanlı İstanbul’a geldi denizcilik ve sanatkarlık yaptı ticaret gelişti, üretim arttı 34 yıl yürürlükte kalan bu anlaşma 1964 yılında yine İnönü tarafından tek taraflı iptal edildi. Sonrası malum 1974 de ve günümüze kadar yansıyan gerilimler. Yunan da iki cunta bir İngiliz askeri müdahalesi. Bizde iki ihtilal, üç muhtıra ve Our Boys. 

     Syriza’nın Başkanı doğru söylüyor da ne kadar doğru konuşuyor göreceğiz. F16 uçağı yerine yangın uçağı alacakmış, Ambulans helikopter alacakmış, okul ve hastane yapacakmış, bekleyelim ve görelim.

Biz defalarca yazdık – Amerika F16 uçaklarına en zorlu manevraları EGE’de Türk ve Yunan pilotlarına yaptırtığı it dalışlarında denetmiş oluyor. Uçak Amerikan, Karosen Amerikan, bombalar v.s Amerikan. İkisi de Nato Force, ikisinin de harcaması ABD Doları, sonuç iki ülke zararda. Müttefikler hep kârda.

Gelin bir Rum vatandaşımızı Savunma Bakanı yapalım Atina’da rahat etsin bizde.

Dahası var; Bir Ermenimizi Eğitim Bakanı yapalım bari  Türkçemiz şenlensin.

Gerçek bir Yesevi dervişi Bektaşi bulsak da Diyanete baş etsek, kimler zındık bir görsek.

Bir Musevi amca oğlumuz Ekonomi Bakanı olsa da Dünya da Petro doları Türkiye’ye aksa. Galata’yı tekrar finans merkezi yapmanın yolunu söyledik, bırakın Avrupayı, Dünya devleti olmayı konuşalım. İddianız varsa çok kolay.

Muhacir Haymatlosları meclise taşımakla, Başkan, Bakan yapmakla bu Tassavvurlar, vizyonlar sağlanmıyor, işte Balkan politikası harcanan milyonlara rağmen yerinde sayıyor. Onların yüzünden Rumeli Diplomasisinde geriliyoruz. İbn-i Halduna göre 3. kuşakta ancak bitermiş muhacirlik kokusu, boş ibriği çeşme altına koysan kendi dolana kadar dışarı akıtmaz, hep dolmakta olan bir boş lıkrtı sesini verir.Rabbena hep bana der, diyenler, denenmişler gibi??.

Sizleri temin ederim bu başarılı bir modelimizdir ve inanın zararları da mevcutlar kadar olmaz, kârımız olur. Ege’de huzur bulur, cebimizde bereket bulur.

Evlilikleri özendirelim, Davos ruhunu canlandıralım sadece niyet edelim; bakın çatlak seslere iki taraftan da eh bu husumetten beslenen tümörler var ve kimlikleri gizli o zaman çıkar sızıları ortaya. Ata’nın evine bomba atanda, Aksaray da otobüs yakanda aynı pis el.

YUNAN’a, MAKEDON’a, SIRP ve BULGAR’a KOLAYLIK ve GENİŞLİK BİZİMLENDİR.

Evet her türlü hinliğe, hainliğine rağmen Yunan’a sahip çıkmamız Rumeli’de ki diğer sıradakilere karşı da ölçü ve izan oluşturacaktır.

Bu gün Sırplar bile dillerinde ki Türkçe kelime zenginliği ile övünürken; yemek, giyim, kuşam, eğlence ve taziye kültürlerimiz arasında ki benzerlikleri ortaya çıkarıyorlar.

Makedon ve Yunanlılarla sadece coğrafyayı değil asırları ve dostlukları, huzuru, refahı paylaşmışız. Kültür kalıntıları taze ve yaşıyor; saç kesme yoluyla manevi akrabalık, kan ve süt kardeşliği, Misafir ağırlamaya, Aşk Sevgi ve aile hayatına verilen özel önemler, Tuz Ekmek hakkına riayet, komşuluk, kefalet, himaye etme, ve yarenlik konularını kim inkar edebilir. Kürt halk bilimciler  bu Balkan coğrafyasında yetiştirip güney doğuya göndermemiz lazım dı? . Yine de geç kalmış sayılmayız. Rumeli bizsiz huzur bulmadı, bulmayacak da.

AKP Kurulduğu günden beri 2.adamını hep Kürt mebuslardan koydu da, ne oldu? Sosyoloji olarak kocaman bir sıfır. Açılımlar yanlıştı, yaklaşımlar hatalıydı, adamlar ve adımlar külliyen yanlıştı.

Türkiye’nin güney doğusunun probleminin çözüm antikoru Rumeli’dedir.

Irak, Suriye ve Güneydoğu’da ayrılıkçı Kürtçü hareketlerde bulunan kardeşlerimize, işte ayrılıkların sonu, işte kullanılanların sonu.

Yüz sene sonra benimde benzerliklerim varmış, Eyvah deyip, Kürt Ziya gibi kafana sıkmayasın.

Gör,düşün, aklını başına al…

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası