AnasayfaSiyaset › İlahi Ateşkes

İlahi Ateşkes

Sizler bilmezsiniz, bilmenizi de temenni etmem. 7.4 ile 7.2 ile altınızdaki toprağın, koltuğun, döşemenin boşaldığını. Kırılan fayın yer altındaki uğultusunu, çatlayan, yıkılan binaların adeta kırılan kemikler gibi feryadını, ahını… Toz dumanı, herşeyin yerle yeksan olduğunu, feryat figanı, sonra karanlığı ve sessizliği… Ölümle yaşam arasındasınızdır. Bulunduğunuz karanlık zifir, kabre benzer, ama o ne: Yoktur üstünüzde yanık sesiyle telkin veren bir hoca. Ağrıyan yerleriniz, yaşadığınızı hatırlatır. “Ölmeden önce ölmüş” gibisinizdir.

Bir hayat muhasebesi geçer zihninizden, karanlıkta sinemaskop bir kısa metrajdır. Sonra anlarsınız size doğru uzanan bir ele her zaman ihtiyacınız vardır, bilmiyorsanız da öğretirler size yardımın, yardımlaşmanın tesanüt ve dayanışmanın kıymetini, değerini, lezzetini.

Depremin bana öğrettiklerini dilimden dökülenleri kaleme almanın da demek ki zamanı gelmiş.

Hayatta kalmak değil ayakta kalmaktı asıl olan.

Varlığı paylaşmak çok kolaymış, esas yokluğu ve yoksulluğu paylaşmakmış lezzet ve tat ondaymış. Taş çorbası kaynattığımız kazanın altındaki ateş 3 ay yandı, kazandan ne Bakanlar, Valiler, Mebuslar, Paşalar sıcak çorbayı içti konserve kutularından bozma maşrapalarla. O lezzet, o tat hala içenlerin dillerinde, damaklarında.

Her kötü gördüğünüzde iki hayır vardır: ben bir hayırı gördüm; bu zilzar, bu deprem, kırılan fay gerilimi azalttı. Kürt, Türk’e, Türk, Kürt’e sahip çıktı, sardı sarmaladı.

İstanbul terminalden otobüsler bedava kalktı, binler yardıma gitti, kan merkezlerinin önünde kuyruk, kuyruk yollar kapandı. Bir izdiham, bir izdiham. Gönüller coştu, gönüllüler koştu…

Ey kan kardeşim, ey keko aldın değil mi ilahi mesajı?

Celal-i Sübhani’dir ders alırsan nimet, bereket; akıllanmaz ve ibret almazsan zulmet ve musibet ve de bela yakamızı bırakmayacaktır.

Kırılan faylar coğrafyayı etkiledi, kırılan kalpleri yumuşattı. Mâkus talihi ve birilerinin istediği gibi yazdırmaya, dikte ettirmeye çalıştığı tarihi de değiştirebilir.

Meclis, iktidarı ve muhalefeti ile oradadır. Bizim 1999 depreminde ancak 4. günde gördüklerimizi Van’lı kardeşlerimiz 4 saat sonra görmüşlerdir. Hükümetin başını da muhalefetin Belediye Başkanlarını ve Genel Başkanlarını da, gensoruyu geri çekenleri,

bu dayanışma seferberliğine katılan gönül neferlerini kutlarım, kucaklarım.

Kan dursun, Canlar kurtulsun. O bölgede yeni bir iklim kurulsun.

Anadolu huzur ve güveni yaşasın, yaşatsın.

Facebook Twitter Email
Etiketler:
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası