AnasayfaSiyaset › İstanbul Dile Gelse… Hastanelerim

İstanbul Dile Gelse… Hastanelerim

 

2010 KÜLTÜR,

HASTANELERİM

            Kültür Başkenti İstanbul aslında Dünyanın Merkeziydi. 1886 yılında İngilizler götürene kadar dünyanın sıfır noktası (zero point), sıfır meridyeni ve doğu ve batıyı tayin eden gün dönümü çizgisi ve saatin başlangıcı İstanbul’du (Istanbul Mean Time IMT). Dünya İstanbul Ana zamanına göre ne kadar ileri ya da geri olduğunu kabul ediyordu, ya da İstanbul’un Doğusu ya da Batısında kalan coğrafyaya İstanbul yön veriyordu.

            Ayasofya’nın kubbesindeki hilalden geçen meridyenimizi çaldılar, 1925’te sahte bir coğrafya kongresiyle Greenwich “0”’dır dediler oldu bittiye getirdiler.

            İstanbul’u dinleyelim; Gözümüzü açalım, çalınanları isteyelim. Uyumayalım.

            İstanbul Coğrafyanın da, zamanında başkentidir.

            İstanbul konuşuyor; Tophanemden Taksime doğru. Yokuşumdan yukarı çıkın hemen solda Marmara’ya Üsküdar’a, Sarayburnu’na hakim beyaz zarif bir hastanem ile karşılaşırsınız adı İtalyan Hastanesi, yukarı devamla sola döndüğünüzde sizi kırmızı zeminde büyük istavrozuyla karşılar Avusturya Hastanesi, hemen karşınızdaki şimdiki Göz Hastanesi, Eski İngiliz Hastanesidir. Galata’dan Sıraselvilere saptığınızda bir büyük yapıdır Alman Hastanesi, Nişantaşı’na geldiğinizde güzel bir çamlık içindedir Amerikan Hastanesi,  sereserpedir Şişli’de Fransız Hastanesi.

Yalçın KOÇAK

  09.02.2010

           

 

 

 

 

 

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası