AnasayfaMeselelerimizKıbrıs Meselesi › ‘Kıbrıs’ı sahipleniyoruz

‘Kıbrıs’ı sahipleniyoruz

42 yıldır sürmekte olan Kıbrıs görüşmelerinde sona yaklaşıldığı bu aşamada, dün Atatürk Florya Köşkü’nde Kıbrıs’la ilgili bir toplantı yapıldı.

‘Kıbrıs’ı Sahipleniyoruz’ başlıklı toplantı masasında Atatürk’ün şu sözü yer alıyordu: “Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece ikmal yollarımız tıkanır. Kıbrıs’a dikkat ediniz, bu ada bizim için çok önemlidir.”

Sanayici Şaban Gülbahar’ın önderliğindeki yuvarlak masa toplantısına 21 Sivil Toplum Örgütü’nün başkanı ve temsilcileri katıldı. Vakıf ve STK’ların, Kıbrıs görüşmeleri için bir ortak görüş deklarasyonu yayınlayacakları belirtiliyor. 

Bilindiği gibi Türk ve Yunan temsilcileri arasında Kıbrıs görüşmeleri 9-11 Ocak tarihlerinde Cenevre’de yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Cenevre’deki görüşmelere, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’dan başka Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün de katılmasını istediği öğrenildi.

Görüşmeler sırasında, “BM Güvenlik Konseyi’nin 4 Mart 1964 tarihli kararı ile Kıbrıs’ı ele geçiren Rumların adanın meşru yöneticisi; uluslararası hukuka göre self determinasyon hakkını kullanan Kıbrıslı Türklerinin gayrimeşru tebası sayılamaz” görüşüne karşı çıkılarak “Kıbrıs Türklerinin, Cenevre’de yapılacak ‘Beşli Konferans’ta da eşit ortak statü ile yer almasının önkoşul olması gerektiği” belirtiliyor.

Yapılacak açıklamada şu hususların da dikkate alınması isteniyor:

TÜRKLERİN VAKIF MALLARI
1 Temmuz 1878 tarihinde Kıbrıs adasının Büyük Britanya İmparatorluğu’na kiralanmasından sonra sistematik bir şekilde tapu kayıtlarında sahtecilik yapılarak el değiştiren Osmanlı Türk Vakıf malları gerçek sahipleri olan Türklere iade edilmelidir. Vakıf hukuku gereği adadaki Türk vakıf malları yüzölçümü adanın % 30.2’lik kısmı kadardır.

Dört özgürlüğün (yerleşim, dolaşım, çalışma, mülk edinme) uygulamaya konması, ‘oluşturulacak Türk devletinin Rumlar tarafından sivil istilaya uğramasına yol açacağından kabul edilemez.”

KİMLER KATILDI: FLORYA Atatürk Köşkü’ndeki toplantıya katılan derneklerden bazıları şöyle: Avrasya Bir Vakfı, Aydınlar Ocağı, Anadolu Aydınlar Ocağı, Türk Ocakları Vakfı, Türk Dünyası Araştırmalar Vakfı, Türk Edebiyat Vakfı, Ahmet Yesevi Vakfı, Türk Mukavemet Teşkilatı, Türkiye Emekli Subaylar Derneği.


IMG_1416

 

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/yalcin-bayer/kibrisi-sahipleniyoruz-40326944

 

 

 

 

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası