AnasayfaMeselelerimizKırım Meselesi › KIRIM MESELESİ

KIRIM MESELESİ

 Kırım; Vatan Kırım, Tarihte hep gönlüyle davranmış ve hep gönlü kırık kalmış hicran beldesi Kırım biz Türkler burada çok Kırıma uğramışız da mı adı Kırım olmuş bilemem ama bildiğim ve gördüklerimi paylaşmamın şart olduğunu yazmadan edemeyeceğim.

Kırım Türkleri Müslümandır, İstanbul’da öyle fetih tamamlanmış tüm dünyaya ilan edilmiş, coğrafyası değişmiş Kırım’da divan toplamış bir dünyada iki Müslüman devlet olmamalı çünkü Ayniydi Milliyet, bir heyet seçelim bu heyet gitsin incelesin ehli liyakat görürlerse biz  İstanbul Türk devletine Osmanlı’ya ilhak edelim.

Heyet habersiz gelir Üsküdar’a bir hana yerleşir, sabah elçilerden biri kahvaltı için alışverişe çıkar ve işte o meşhur tarihi menkıbe yaşanır. Peynir aldığı esnaftan bir batman bal isteyince ,”Ben Sabah siftahımı yaptım, onu da komşumdan alınız.” Komşudan balı alır,zeytin isteyince aynı cevabı alır, zeytin için komşuma lütfen ve bu tok gözlü esnafların Ahi’lik ocağından yetişmiş Ahi’ler olduğunu, esnaflık için  ocağa aidiyetin şart olduğunu öğrenir, memnun olur elçi ve hana döndüğünde arkadaşlarıyla bu yaşadıklarını paylaşır, inanamazlar. Ertesi ve ertesi gün de aynı sahne tekrarlanır.

Cuma günü Ayasofya’ya geçilir Cuma Namazı için çünkü daha Sultan Ahmet yapılmamıştır ve fethin  nişanesi Ayasofya Cami’dir.

Ağaçlarda küçük küçük keseler görürler, üzerlerinde pusulalar, ağaçlardan sarkmaktadır adeta üzüm salkımları gibi… Okurlar bir pusulayı ve işte İstanbul, yen Sultan Ahmet meydanı, Ağaçtaki bir kese ve üzerindeki not, “Ben İstanbul eşrafından falan kişiyim” bu kesedeki altınlar zekâtımdır. İhtiyacı olana helaldir. Gezdim, tozdum, aradım İstanbul’da zekatımı verecek düşkün bulamadım, Düşündürücü değil mi?

Ben bu menkıbenin birinci kısmını bilirdim, ikinci kısmını öğrenmek KIRIM’da nasipmiş. Nasibimize bereket.

Kırımı biz Küçük Kaynarca Anlaşmasıyla Ruslara verdik, Çok önemli bir şartla, Rus Bayrağı inerse bize iade edilmek koşuluyla.”İşte Unutturdular ve yine diplomasiyle Uyutturdular” Bu obskürantizm  değil de nedir? Hatırlatıyor Jirinowski dostumuz.” Ekde tıklayınız”

 Yalçın KOÇAK

 

Facebook Twitter Email
Etiketler:
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası