AnasayfaSiyaset › KÖPRÜNAME

KÖPRÜNAME

Yavuz anlı şanlı, Yavuz. Destancısını bulamamış şarkın ve garbın gazisi.

Domaniç yaylasından yeşeren çınarın dallarını dünyaya dolayan, oğlu Kanuniye bir cihan devleti olma kapılarını ve imkanlarını bırakan ulumuz. Anadolu’nun inanç ikliminde bir siyasi kararından ötürü  takılmayan isimlerin sahibi. Satılmayı ve aldatılmayı kendine yediremeyen cengaver.

Ben Aleviden çok Hz. Ali ve evlatlarını seven sayan bir Anadolu Maturidi itikatlısı olarak. Dünyayı idare ettiğini zanneden çobanlarca bitirilecek PKK terörü ve ayrılıkçı kürtçülük faaliyetleri yerine neyin konulacağını neyin devreye alınacağını şüpheyle beklerken RTE’nin  Gazze inisiyatifi  ve Suriye’de Lübnan  Hizbullah’ına ters düşmesi ile 3. Köprünün isminin seçilmesi arasında yarını kaşıyıcılar açısından  irtibat ve alaka yok demek safdillik olurdu, diyorum.

Daha temeli atılmadan bir birleştiren olması gereken 3.köprümüz, korkarım ki bir ayrıştıran olacak.

Ülkemiz ve seçmenimiz daha demokrasinin siyasal evresini tamamlayamadı etnisite ve inanç değerleri üzerinden siyaseti aşmamız, bölge gücü olabilmemiz iç huzuru, barışı, mutluluğu ve zenginliği sağlamamız gerekiyor. İstanbul’umuzun adı der saadet (saadet şehri değil miydi?) Bizim Şia ile bir problemimiz çok uzun geçmişte oldu ve unuttuk. Kasrı Şirinden beri de bir nizamız çok şükür yok. İmam-ı Azam hazretlerinin ilim aldığı hocası da olan İmam-ı Cafer-i Sadık ve onun ışıkları, takipçileri Şia ile yüzyıllardır güven içinde yaşarız bu coğrafyada.

İtikatta, İmanda, Amentüde ayrılığımız yoktur. Amentü birliğinden ayrılmamakta hep yarar görmüşüz.

Fatımi Şia sı ile geleneksel gönül barışımız ve bağlılığımız devam ediyor.

AKP uleması böyle bir hatayı yapmamalıydı, selefi tezgâha düşmemeliydi. Geçmişte CHP’nin tasallutuyla DP’nin yaptığı  vatan cephesi hatası gibi bir siyasal yanlışın yanlışlığın, hatanın, faturasını ülkemiz çok ağır bedellerle öder. Maturidinin iki esasından yürüyelim. Bir Akıl iki Hürriyet. Bakalım ikisinden ne kadar da uzaklaşmışız görelim.

CHP’nin din sömürücülüğüyle suçladığı, ve onların da birazcık yapmışsak ne olmuş dediği AKP’den masum mudur? Biri başörtüsünü seçim enerjisi olarak görüp kullanırken, diğeri de Alevi kardeşlerimize CHP belediyeleri eliyle cem evleri konusunu hem de yanlışı meşrulaştırarak kullanmadı mı?

Türkiye’nin her tarafı camia, cemaat, tarikat, cem evi, kurs pansiyon olmuş. Ne o yasak var.

Asker polis dahi şapka takmıyor, ne o yasak var.

Ceza olmaktan çıkmış suç, suç değildir.

Ya inanç dünyamıza hürriyetperver demokrasi esaslarıyla serbesti sağlayın ve vergilerimizle ödediğimiz maaşlarınızı hak ediniz. Ya da hakkınız olmadığı halde bana genişlik verecek bir anayasayı dahi yapamamış iktidar ve muhalefet olarak başımızdan çekiniz gidiniz.

İnönü’nün veciz ve çok doğru bir sözünü bir kez daha hatırlatırım.

‘’İktidarlar mecliste, muhalefetin gösterdiği yol üzerinerler’’ Muhalefet müzminleşmiş muhalefet etme ergini dahi kaybetmişse, iktidar da alternatifsizlikten gemi azıya almışsa sorarım Size halk ne yapsın? Akıl tutulması mı yaşıyoruz, devlet arşivlerini mi kaybetti; Bizim akil değil aksakallara ihtiyacımızı görmez misiniz?

Tekkeler zaten marjinallere açılmış, dış mihrakların peykelerine açılmış. Bu millete açın ve halk iradesine güvenin ve halk idaresinin devamlılığını ve kalitesini sağlayalım.

Grup Başkanları konsensüs adamlarıdır, kavga ayırma memurları değil.

Zamanında yapılmayan vazifelerin acı faturalarını, atılan anayasalarla hep birlikte ödemedik mi?

Köprüye ad mi? Tek şehit padişahımız, 37 savaşın gazisi, Avrupa kapısını bize açan Kosova kahramanı, torununa İstanbul’u almayı mecbur bırakan savaş dehası Hüdavendigar Sultan Murad az bile gelirdi.

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası