AnasayfaSiyaset › MEVALİ

MEVALİ

                       Müslüman ama Arap olmayan anlamında kullanıldığı gibi, hür ama hür değil. Anlamında da kullanılan Arapça bir kelimedir. Bilhassa Endülüs Medeniyeti döneminde kullanılmış, sonraları anlamını yitirmiş bir kavram olarak kullanılmıştır. Bu gün ise tekrar üzerinde çalışılması gereken, aklımızı başımıza aldırabilecek, aydıracak bir konudur. 

            Ya da kısaca günümüzün anlatımıyla “Benden olmayan”! Aynı geminin içinde delik tıkamakla mükellef olan bizler insanlarımızı beyaz, siyah paralarımızı yeşil, kara tasnif etmeye bayılıyoruz. Batıyoruz, bırakın herkes bir delik tıkasın, herkes kurtuluş için bir kova su boşaltsın. Yüzelim. Yürüyelim.

 

            Gözlerimize mil çekilmiş sanki. Gerçekleri göremiyoruz…

 

            Ülkenin enflasyonu düşürülmüş çok doğru. Peki, borcu trilyon $’a yaklaşmış, borç yiyen kesesinden yemiş. Ben yemedim! Canım birileri senin adına da aldı yedi!

 

            Sermayeyi ve insanlarımızı tasnif etme lüksümüz yok. Fındıkkabuğunu doldurmayacak abukluklarla geçirilecek zamanımız hiç yok…

 

            Bizim kültürümüzde insanları, memurları, Ricali devleti hizmetle yarıştırmak, başarılı olanlara payeler vermek ve başarılı adamın mensubiyeti olan halkada itibar vermek gibi gelenekten gelirken. Başaramayan ya da ihanet eden olursa işte o zaman etnik lakabıyla anılırdı. Gürcü C…Çerkez Paşa gibi. Başarılı olanlar ailelerini ve soylarını ve de halklarını hep yüceltici olmuşlardır.

 

            Cemaati Sadıka, yani Ermeni tebaamızda eski bakanlarımız mimarlarımız, bizim dilimizde ve ahengimizde, gönül tınılarımızda nice bestekâr ve güftekarlarımız vardı.

 

            İlk kalleş Hınçak teşkilatı devlete ve Türk’e karşı kurulmadı. Kendisini bu devlete ait hisseden Ermeni zevata karşı bir organizasyondu.

 

            Asi olmayan isyana karışmayan Ermeni tebaya karşı tehdit, sabotaj, suikast tertipçileriydi bunlar. 70-80 arası Asala adıyla tedhiş ve terör başlattılar. Terör örgütü ilanıyla dünyadan yüz bulamadılar ve pasivize edildiler. Ama taşeron bulmuşlardı. PKK yerleşik bir etnisite üzerinden 30 yıl sürdürülen bir şiddet senaryosu şimdi 30’lu 40’lı yaşlarda olan ve o bölgede doğup o etnisiteye sahip olduğunu iddia eden insanlarımız. Bölgenin dışına çıktıklarında şaşırıyor Barış Coğrafyasını gördüğünde kaderine küsüyor.

 

            Siyaset adamının görevi, vazifesi kaybetmek değil kazanmak! O kötü şartlarda yetişen evlatlara sahip çıkmak. Aileye, anaya para vererek bunu başaramazsınız.

 

            Terörün sosyolojik sebeplerini bulup tedavi etmek bizim boynumuzun borcudur.

 

            Zorlamadan, zorlanmadan, kapılarınız çalınmadan bu kirli ve karanlıkları örten şalın üzerimizden kaldırılması lazımdır.

 

            Bundan beslenenler bellidir. Bunların ağababalarını yetiştirenler, yaşatanlar bellidir. Mesele kararlılık göstermek, barış ve huzur ortamını bütün yurt sathına yaymak. İnsanlarımızı dilencilikten, el açmaktan, tehcirden kurtarmak. İnsanı insanca yaşatmaktır.

 

            İnsanımı! İnsanlarımı! Milletimi ve de halklarımı kurcalayanları yatağında rahat uyutmam dersek biz bu işi başarırız el ve gönül birliğiyle…

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası