AnasayfaObskürantizm › Bir Tarihi Hırsızlık

Bir Tarihi Hırsızlık

Bu Dünya küresi Ukrayna’ nın karadeniz kıyısındaki Nikolayev  şehrinin Deniz Müzesi’ ndedir. 1802 yılında imal edilmiş 1.20 m çapındaki bu Dünya küresi Rusya’ nın donanma komutanlarının üzerinde çalışıtığı bir küredir. Bizim için çok kıymetli gördüğümüz bu paha biçilmez eserde Türkiye ve Türkler için çok değerli gördüğümüz bu iki konuyu sizlerle paylaşmak isterim.

1802 harita orjinal

Dünya’nın merkezi olarak öğretilen “0″ meridyeni, haritadan da gördüğünüz üzere Greenwich değil İstanbul’ dur.

GMT: Greenwich  Mean Time
IMT: İstanbul Mean Time

Saatlerinizi hangi saat dilimine bağlıyorsunuz?
Ekonominizi hangi bloka bağlı tutuyorsunuz?
Paranız hangi dövize endeksli?
Bankalarınızı hangi sistem denetliyor?
Borsanızın kağıtları nere rüzgarından etkileniyor?
Bir kısım emperyal sömürü rasyolarını yazdık sadece
Türkiye çağ açmış, çağ kapatmış kıtaları birbirine eklemiş Tarih yapmış İnsanların genlerinin yaşadığı dünya cenneti, üçüncü bin Türklerin asrı olacak olmasına da nasıl?
Avrupa’da nufus azalıyor, yaşlanıyor
Türkiye’nin batısında 40 milyon insan yaşıyor.
Güneşin battığı yer bizi bekliyor.
Avrupa’nın tarihinden Türk, Müslüman ve Türkiye’yi çıkarın geri kalana bir bakın sadece Takvim yaprağı.
Gelin bir yerden başlayalım.
Sıfır’dan başlamaya ne dersiniz?
1884’de çalınan İstanbul Gerdanlığını geri getirmekle işe başlayalım.
İstanbul’u tarih Sahnesindeki yerine oturtalım.
GMT: Greenwich Mean Time (Greenwich Ana Zamanı)

Greenwich, başlangıç meridyeninin geçtiği Londra’nın güneybatı banliyösündeki bir semt. Burada bulunan rasathanenin üzerinde bulunduğu kabul edilen meridyen, sıfır olarak alınır. Bu meridyenden doğuya doğru gidildikçe ileri, batıya doğru gidildikçe geri gidilmiş olur. Her derece arası 4 dakika olduğundan 15 derecelik her dilim bir saat olarak kabul edilmiştir. Böylece 12 saat doğuda, 12 saat batıda olmak üzere, yeryüzü 24 saat dilimine bölünmüştür. Dünyadaki saat ayarlaması Greenwich’ten geçen meridyene göre yapılır.

Osmanlı devrinde bütün Müslümanlar saatlerini, Ayasofya Caminin kubbesinden geçen ve Arz-ı Halife veya Arz-ı İstanbul denilen meridyene göre ayar ederlerdi. Bu uygulama 1932′de kaldırılıp Greenwich esas alındı.

IMT: İstanbul Mean Time (İstanbul Ana Zamanı)
Zaman gelince, Tüm Rasyolar değişir.
2010 için iyi ve haklı olduğumuz bir Kültür Projesi hadi 2010’cular paralarımızı akıllı ve hayırlı bir işe harcayın bari…
IMT olunca dünyanın üçte birinde aynı günde bayram, aynı günde kurban, aynı günde Ramazan olur.
İşte birlik, zaman birliği…
Zaman birlik zamanı!!!,
Zamandan Başlayalım!!!

 

İstanbul 2010 Kültür Başkenti Programına Bir Açılım
Çiçek Dalında,
Dil Ağızda, Taç Yerinde Güzeldir
Okuduğumuz ve dünyanın da okuduğu tarihte, tahrif edemedikleri bir konudur. Doğu ve Batı Roma İmparatorlukları, Temelinde dinsel bir ayrılık ve de aykırılık da olsa Doğu Roma (Bizans ya da Konstantiniye) ve Batı Roma (Papanın Ülkesi Vatikan)… Peki neyin ve nerenin doğusu ve batısı diye sorgularsak işte hırsızlık ve coğrafya kıyameti o zaman ortaya çıkacak. Bize obskürantizmin kararttığı sayfalardan ilim aldığımız için sorgulamayı öğretmemişlerdir.
Dünyanın doğusu ve Batısı İngiltere’deki Greenwich’e göre tespit ediliyorsa bu iki Roma İmparatorlukları da Greenwich’in doğusunda kalıyor, doğru mu, doğru…

 

Ortada bir noksan var, bir karartma var, bir hırsızlık var, en saf soruyla bir yanlış ve yanıltma var.
Tarihe dönelim, Haritacılığın başladığı Hicri 6. Yüzyıldan beri kabul edilen sıfır meridyeni İstanbul’dan geçerdi. Yani dünyanın merkezi buraydı: 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti yapılan bu saadet beldesi…
İstanbul’un batısı yani Vatikan Batı Roma ve Anadolu Bizans Doğu Roma, neye göre? İstanbul’a göre.
Ta ki 1884’e kadar Sömürgeci İngilizler çaldılar Ayasofya’nın Kubbesinin hilalinden geçen Yere Batan Sarayı’nın önündeki Milenyum Taşı’nı ve götürüp Greenwich’e diktiler. Naylon bir Coğrafya Kongresinde sıfır noktası bura dediler, Doğu-Batı Roma’yı unuttular. İşte tarih bize Coğrafya Hırsızlığını ifşa ediyor. İşte değiştirilen tarihin “İnsanlığı şaşırtan bir mahiyet aldığını” bir kez daha görmekteyiz.

 

Şimdi 2010’da dünya devletleri İstanbul’a gelecekler, Bir hoş geldin hediyesi illâ ki vermeliler  “Çalınan tarihi eserler ve kültür hazineleri ülkelerine iade edilecek” ( Uluslar arası Hukuk ve BM Kararları gereği).  İstanbul’un bu Tarih, Coğrafya ve Kültür zenginliğinin nişanesi olan Sıfır Meridyen Kolyesi’ni getirip Yedi Tepeli Şehrin Ortadoks yapıtı Ayasofya’sının, Müslüman Türk yapımı Kubbesinin Hilalinden geçirtmeliyiz.
Biz yapalım, çalanlar kabul eder, etmez… Kendileri bilir. Kabul edenlerle tören yaparız.
Hırsızın metresine, güven olamayacağını tüm dünyaya anlatırız, aydınlatırız.
Umalım ki 2010 İstanbul Kültür Başkenti Program Yapımcıları ve İstanbul’un güzide üniversiteleri bu konuyla ilgili bir çalışma yapıp bu konuda gençliğimizi, geçmişimizi, geleceğimizi aydınlatırlar!

 

5 yıl önceki dileğimiz şükür bu gün karşılık buldu.
İstanbul Aydın Üniversitemiz bu konuda inisiyatif aldı, önderlik yaptı.
Teşekkürler; gelecek Aydınlatıcılarına…

Yalçın KOÇAK

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası