AnasayfaEğitim › Son er

Son er

Fethiye ilçemizde hicap sahibi 18 yaşında bir delikanlı… Eğitim zayiatı oldu.

            Milli olmayan eğitim sistemimiz, her yıl binlerce genci ve enerjisini ve istikballerini yok etmeye devam ediyor.

            Askerde tatbikat esnasında hayatını kaybedenlere eğitim zayiatı adını veriyoruz.

            Peki eğitim sisteminin sebep olduğu zayiatlara ne ad vereceğiz?

            Okullar, obskürantizm mabetleri aydınlatmıyor. YÖK yasakçı zihniyetle YOK yasak okuyamazsınız diyor. (Tebasını okutmayan, okutamayan iki ülke kaldık Türkiye ve İran.)

            Aileler Demokrasiyle yönetilen bir ülkede haklı olarak okumuş çocukların ebeveynleri olmak, statü atlamak, istikbali evlatlarıyla yakalamak; mühendis, doktor, iktisatçı anası babası olmak istiyor.

            Tüm varlığını evladının okumasına harcıyor. Babamın öz sözü okumak isteyin yeter ki “Ceketimi satar sizi okuturum”… Bu içinde çok felsefe ve sosyoloji ifade eden ciddi bir Anadolu sözüdür.

            Fethiyeli bir Anadolu Anası evladı Soner, hayatı kazansın diye dershaneye senet imzalıyor. Dershane anneyi icraya veriyor. Savcı tutukluyor, hâkim ceza evine gönderiyor.

            Peki bu dershanede kurs görüp başarısız olan olursa bu dershanelere yaptırım var mı?

            Belli bir başarı pursantajını takip eden var mı?

            Böyle kepaze bir sistem olur mu beyler? Verdiğiniz bütün lisanslı işler dökülüyor.

            Tefeci adama Bankacılık lisansı verdiniz, bankaları hortumladılar.

            Maceracı öğretmenlere bırakın dershane lisans ve ruhsatını, üniversite ruhsat ve izinleri verdiniz; milletinizi soyduruyorsunuz.

            Devlet üniversitelerinde öğrenci maliyeti hazineye yıllık maksimum 2 bin TL iken, özel vakıf üniversitelerinin 20 – 25 bin dolarlık ücretleri, sistem içinde sistematik soygunculuk değil de nedir?

           Özel eğitim kurumlarında yani devletçe lisans verilen dershane, özel okul ve vakıf üniversitelerinde işsizlik sebebiyle tahsil hayatlarına son vermeye mecbur kalmış çok öğrencimiz var. Bu güne de, yarına da yansıyan büyük bir problemdir. İstikbali eğitimsiz bırakamazsınız. Merkez ülkeler, çevre ülkelerin zaten ilmen cahil kalmasını istiyor. Bunun için organizasyonlar kuruyor. Lizbon, Bologna, EUA, ERA, Erasmus v.s. gülen yüzlü timsahtırlar.

            Maliye Bakanımız burslu okumuş bir evladımız, Ticari eğitim kurumlarının bilançolarında tahsili mümkün olmayan alacaklar sütunu vardır. Bu kriz yıllarında bu sütun ödeme güçlüğü çeken işsizlik kurbanı ailelerin evlatlarının tahsili için kullanılmalıdır dedik.

            İşte bir kurban… İnşallah Son er olur…

            Sn Erdoğan bu işe el koymalı. Depremden sonraki en büyük felaketimiz işsizlik, bunalım ve buhran getirir. Aile dokumuz bizi daha ne kadar korur bilemiyoruz. Naylon kaoslar bizi daha ne kadar meşgul edecek. Devletin maaşlı memurları, başka maaşlı memurlarını tutukluyor. Biz daha ne kadar meşgul edilebiliriz bilmiyoruz. Sınanıyoruz…

            YÖK yasak diyor, geride bir havuz birikim oluyor, bu havuzun etrafına pıtrak gibi dershaneler açılıyor. YÖK müesses nizamın elinde, cemaat dershaneleri ile havuz cemaatlerin kontrolünde, nasıl bir konsensüs ama; sen yasakla ben yolayım.

            Dershane piyasasında el değiştiren servet ne kadar dersiniz? Başka kaynağa ihtiyaç var mı?

            Şimdi YÖK de elinizde beyler. Bu dershaneler kepazeliğine mi bir palyatif çözüm bulursunuz, yoksa milli olmayan eğitim sistemimizi Arif yetiştiren Marif teşkilatı haline dönüşümünü becerebilmek konusundaki maharetinizi alkışlatacak mısınız bizlere? Göreceğiz…

            Bir kişiyi öldüren, bütün kainatı öldürmüş gibidir. Soner’in ölümüne sebep olanlar Mevla’nın indinde katilleridir.

 07.04.2010

Yalıçın KOÇAK

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası