AnasayfaSiyaset › TWO FİKİR

TWO FİKİR

             

            AB projesi acaba Rusya’ya karşı bir blok olarak mı kuruldu yoksa Atlantik Paktı ülkelerinin ABD’ye karşı özel ve güzel bir bloğu mudur?

 

            Fransa, Almanya ve İngiltere’nin liderlik çekişmeleri Fransalmanya olarak iki milliyetçi devlettin konsensus sağlayarak İngiltere’ye karşı sessiz blok oluşturmaları, Belçika gibi zayıf bir küçük ortağın Başkan seçilmesi iyi okunması gereken fotoğraflardır. Ada AB’si ile kıta AB’sinin çekişmesinin gizli tezahürüdür.

 

            Büyük devletlerin dostluğu da, düşmanlığı da pahalı faturadır.

 

            Ticaretin dili tektir! Para kazanmak, paranın dini, dili, rengi, imanı da olmadığı gibi diplomasi de ezeli düşman veya hasımda yoktur.

 

            Afrika Kapısı

 

            Hicaz demiryolu projesi kalın kaslı, verimli ticaret yaratabilecek bir büyük ruhu ayakta tutacak, iri bir iskeletin omurgasıydı.

 

            Bugün hala faal hale getirilmemesi, kimlere nasıl bir fayda sonuç sağlayacağı konusunda su götürmez bir gerçektir. Suya muhtaç tarlaya, su götürmemek kadar ahmaklıktır.

 

            Her devlet Bekasını bir takım Pakt’larda arıyor, güvenli duvarların ardında bir emniyet arıyor.

 

            İngiliz ayartması, Arap; halifesine, Müslüman Türk askerine hainlik yaptı. Koca bir imparatorluğun milyonlarca metre kare toprağın, milyonlarca canın kaybına neden oldu.

 

            Bize Dünya’yı kaybettirirken kendisi dinini de, mezhebini de, hürriyetini de kaybederek ahretini de kaybetti.

 

            Biz hala Kandil’de, Gabar’da, Zap’ta dahası Filistin’de, Gazze’de, Musul’da, Basra’da Lord Curzon ve Lloyd George’un Arnoldo Toynbee’nin gömdüğü uzaktan kumandalı mayınlarla uğraşıyoruz, uğraşacağız da.

 

            Ne diyordu bir ulu kişi “iki kavim var ki Türk’ün iradesine muhtaçtır. Biri Kürt’tür, biri de Arap” Evet! derin sözü söyleyen Bediüzzaman Said-i Nursi idi. Bu söz söylenmiş atmosferde salınım yapıyor. Hala da doğruluğunu muhafaza ediyor.

 

            Cumhuriyetle yeni kurulan devletimize giydirilen kriterci libaslar(elbiseler) dar geliyor. Patlıyor, sökülüyor eski coğrafya da sınırlar değişim sinyalleri gösteriyor. Tarihi, insani, vicdani ve de vakfiye haklarımızı meşru her zeminde masaya, kasaya, gündeme taşıyalım. Dünya’da Kayıp Haklar Hukuku diye bir sistem geliştiriliyor. Bizde eski devletimizden kalan kayıp haklarımızın ceddimizin uğruna canını verdiği hakların peşine düşelim.

 

            Dağılan Sovyet Federasyonunda gafil avlandık. Gazinin nutkunu, kütüphane süsü olarak tuttuğumuzdan aymadık, uyanmadık.

 

            1921 baskısı Nutuk’ta bugün Ortadoğu coğrafyasında kurulan devletlerle ilgili tespitlerini okuyalım, dokuyalım, yeni haritalar çizelim, yeni paktlar kuralım, yeni panları konuşalım.

 

            Yaşasaydı eğer ileride kurmayı düşündüğü federasyonu ve sınırlarını hafızalarımıza nakşedelim. Ve unutmayalım o bir imparatorluk harbiyesinin yetiştirdiği paşaydı arkadaşlarıyla o zor şartlarda bir Cumhuriyeti kurdu. Bize bıraktı. Görevini yaptı ve aramızdan ayrıldı. Cumhuriyetin okulları 30 yıl savaşları gibi anlamsız bir kanayan yaraya çare olabilecek fikirlerin sahibini hala yetiştiremedi. Vahim ve de acı olan gerçek budur.

 

            Barış içerisinde ticareti geliştirerek zenginleşmek imperior milliyetçilik yapmak, çevre ülkelere Barış ve Demokrasi taşımak, refah seviyelerini arttırmak, dünya görüşlerine katkı koymak. Bizim, tarihin omuzlarımıza yüklediği bir borç olsa gerek, Cumhuriyetin nesilleri olarak bu borçlarımıza kayıtsız, bigâne kalamayız, kalmamalıyız.

 

            Çevre ülkelerle uğraşmayan merkezlerin perişanlığını tarih kitapları yazıyor.

 

            Manş’ın ötesi de Atlantiğin ötesi de görüyorsunuz neler yapıyor.

 

            Bazılarına diz kırmak zor gelse de, Napolyon’un Mısır’da namaz kıldığı, Alman Kralı Wilhelm’in kırmızı fes takıp resim çektirdiği Hacı sıfatını aldığı unutulmamalıdır.

 

            İşte tarihin gerçekleri…

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası