AnasayfaEğitim › ZİHNİYET ve EĞİTİM MESELEMİZ;

ZİHNİYET ve EĞİTİM MESELEMİZ;

Toplumun örtük referansları (gizli referansları oluşturan refleksler.) gruplarının toplamıdır, Zihniyet.

Türkiye’nin en önemli sorunu zihniyet sorunudur.

Yani; düşünce biçiminin, akıl etme biçiminin, çağı, dünyayı, yaşanan zamanı ve muhtemelen yaşanacak zamanı kavrayamama sorunudur. Bizim akıl etme, düşünme, bilgiyi hayatımızda nereye koyacağımıza, bilginin hayatımız içindeki yerinin ve değerinin ne olacağına dair tutumumuzda bir GERİ KALMIŞLIK, bir donuk sürecin! başlamasından itibaren bu güne gelen bir süreçtir.

Sorun adına yaşadığımız ve toplamına GERİ KALMIŞLIK diyebileceğimiz problemlerin tümünün çözülebilmesi için öncelikler stratejisine ihtiyacımız vardır. Bunların en başında EĞİTİM gelir. Türkiye’nin bize göre en önemli meselesi EĞİTİMDİR

Müfredatıyla, eğitim sistemiyle, eğitim kavramına, öğrenme kavramına bakışla beraber tümüyle eğitim bizlerin bir numaralı önceliğimiz olmalıdır. Eğitimi, eğitim sistemini, çağdaş bir düzeye getirmek ve Türkiye’nin nitelikli insan kaynaklarını bir taraftan düşünme biçimlerini bilgiye ilişkin tutumlarını değiştiren bir mekanizma olarak eğitimi işlevselleştirmek, işe yarar kılmak. Diğer yandan nitelikli insan kaynakları ihtiyacını ortaya çıkarmak.

Çünkü küresel gelirden en fazla payı alanlar;

1-) Bilgiyi üretenler ondan sonra sırasıyla

2-) Bilgiyi teknolojiye dönüştürüp bilgiyi kullananlar, daha sonra,

3-) Bilgiyi tüketenler, birde

4-) Bilgiyle hiç ilişkisi olmayanlar var.

- Yazımın buraya kadar ki kısmı sanayici arkadaşım ve bana Obskürantizmi (Karanlıkçılığı) öğreten Dr. Nevzat Demir’e ait, Akademik sıfatlarını yazınca kimse anlamıyor. Beşiktaşlı Fıratpen Nevzat deyince herkes tanıyor. Adamın ilmi yönü para etmediği için paralı yönlerinin gölgesinde kalmış buda bizim garabetlerimizden birisi…

Zihniyet devrimini nasıl başaracağız; Öncelikle zihin faaliyetlerimizi disipline ederek başlayacağız.

Oryantasyon; eski ve yerli tabirle alıştırma talim ve terbiye öğretimizi geliştireceğiz,

İdrak; canlı ve cansızın oluş nedenlerini bilip anlamak, kavram geliştirme kabiliyeti.

Hafıza; Hıfz eden muhafız, bilgiyi sıralayıp, lüzumuna göre saklayan bellek,

Dikkat; Zihnin ilgili konuya karşı daima uyanık olması, odaklanma, yoğunlaşma.

Muhakeme; Matematiğin muhakeme gücünü artırdığı gerçeğinden hareketle, analitik düşünme yetisi diyebileceğimiz mukayeseli hendese ve,

İrade; Bilgi kirliliği, eskimiş fersude öğretim ve metotları, kaliteyi kovan anlayışın eğitim sahasından def edilmesi ve de en önemlisi Obskürantizimden kurtulma kararlılığımız, olmalıdır.

Metod; Öğrenen ve öğrendiğini öğreten eğitim modeline geçmeliyiz. Pedagojik formasyon ilk eğitimle başlamalı.

Salt bilgi de işe yaramıyor artık; onuda ham madde gibi işleyecek beyinlere ve kabiliyetlere ihtiyaç var.

-Sağlığında ilmi derecesinin kıymeti bilinmemiş rahmetli Cemil Meriç diyor ki “Bu ülkeden Obskürantizm heyulası def edilmedikçe, gerçek bir aydınlanmadan bahsedilemez.”

-Cumhurbaşkanımız Fatih Projesi açılışında haykırıyor “Öğretilerimizi sorgulamalıyız” diyor. Sonuç kayıtsızlık, duyarsızlık, bana ne’cilik yani kısaca tarifiyle “Akademik Menopoz” Beyinlerin üretim kabiliyeti olmayan, Merkeze ait olmayan, Şehirleşmesini tamamlayamamış, Medeni vasıfları içselleştirememiş bürokratik oligarşi ile Akademik hüsran; İbn-i Haldun’un Mukaddimesine göre reçete budur, küsmece darılmaca yok. Bedevi merkeze gelmiş Eyvallah ama merkezi de ben yöneteceğim iddiasıyla, vaatleriyle, meydanı boş bulmasıyla yağmalamış ve  sistemi tamiri mümkün olmayacak şekilde tahrip etmiştir.

Kanuni süt Ağabeyi Yahya Efendi’ye sorduruyor – bir devlet ne zaman yıkılır. Cevap – “Bana ne be Sultanım”dır. Sultan sözün inceliğini anlar ve kayıkla Ortaköy’deki tekkeye gider. Ben bu devlet ne zaman yıkılır diye sordum, gelen cevap “Bana ne be Sultanım”dı nedir gerekçesi. Yahya Efendi tebessüm eder bizlerin, idarecilerin “Bana ne’ciliğidir” Bre Sultanım. Kim bana ne’cilik yapıyorsa, kim yoldaki bir taşı başkasına engel olmasın diye kaldırmıyorsa imanını sorgulasın.

Gene sporda ki şöhreti ile maruf, Galatasaray Kulübü Başkan adayı Kulak, Burun, Boğaz Profesörümüz Ahmet Özdoğan 200 yıllık Dünya Üniversitelerin içinde yerimiz yok, kuruluşu 50 yıllıklarda neredeyiz bilen yok, bakan yok diyor. Güney Kore hani şu 1950 yılında bağımsızlığı için 741 şehit verdiğimiz Altay kavminden olup bizim kadar Türk olan insanların yaşadığı ülke 50 yıllık üniversitelerin içerisinde ilk 10’da lar. Utanmayayım mı?

YÖK’ün 2547’si ve Vakıf Üniversiteleri kanunu ortada ile iki satır yazı bir imza ve bir mühür ile el koymak varken Vakıflar Genel Müdürlüğü Müfettiş raporları ve mahkeme kararlarıyla Terör örgütü yandaşı, paydaşı Üniversitelere el konması sizce bir garabet değil midir? YÖK Başkanının yetkisinde olan ve iki satır yazı ile yapabileceğini kulağı ters tutmak gibi dolandırmanın âlemi nedir? İçi boşaltılmış hastaneler, pahalı fiyatla kiralanmış binalar ile uğraşacak zavallı kayyumlar, demirin tavını geçiren ise YÖK başkanıdır,  Ne şiş yansın, ne kebap, Allah selamet.

İkinci, üçüncü adamlardan Birinci adam yapmayız değil mi? Yönetişim bilimi LesSon1.

Bizim Akademisyenlerimiz emir kipi ile cümle kuramaz, çünkü Cübbelerin içi boş, koltuklarına hafif kalıyorlar, layıkıyla sıfatlanmadılar, dost ahbap çavuş tıtirleri aldılar hileli oluşan yandaş Jürilerle liyakatsizce kadrolandılar ve işte Güney Kore, işte biz. Sebep ayan da, konudan sorumlu Bakan yok.

Naylon Jüriler, sahte Profesörler üretti, sistem kalitesizlikten kokuştu. Kalitesiz adamlarla, kalite kurulları oluşturamazsınız, dünya aptal değil; yemez sizin numaranızı.

Avrupa Birliği entegrasyonu nu istemiyorlar, niye mi? Hiçbirisinin gradasyonu AB ölçeğinde değil 4/5’i tenzili rütbe olacak, koltuk, cübbe, maaş, makam, sıfat gidecek de ondan. Muhalefette bir acaip 25 yıllık siyasetçinin diploması ile ilgileneceğine, bütün üniversite diplomalarının vericisi sıfatıyla YÖK başkanınınkini sorgulasa ya?? Rotasyonsuz profesörlerin diploma ticareti yapan üniversiteleri olur, şekil 1A daki gibi. ”Tezekten terazinin,boktan olurmuş dirhemi”.

Ülkemi bu Akademik Menopozdan, Obskürantizm heyulasından bunlar mı kurtaracak?Neuzübillah.

 

sayfaya

Facebook Twitter Email
Yazar : Yalçın Koçak

Yorum Yazarken;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır.

Yorum yazın

Yorum yazarken şu HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Bir Dünya Gücü Türkiye Rüyası